Vitamins 696x496 1

vitamin c ucinky

LIPO-C-ASKOR –  je lipozomálny vitamín C, ide o technológiu, kde je najúčinejšie vstrebávanie účinnej látky do organizmu.

  Okrem vitamínu C prípravok obsahuje tiež výťažok zo šípok a bioflavonoidy z citrusových plodov.

  Obsahuje výlučne zložky z geneticky neupravených surovín a prírodné farbivo získané z výťažku z paradajok (lykopén).

Organizmus je schopný vstrebávať vitamín C len v obmedzenej miere, a tak sa prebytočné množstvo, ktoré sa po požití nedokáže vstrebať,  v priebehu niekoľkých hodín vylúči. Čím väčšiu jednorazovú dávku vitamínu C organizmus dostane, tým menšie množstvo z nej dokáže využiť. Pri požití 1000 mg klasického vitamínu C sa až 80 % tohto množstva vylúči, bez toho by bol organizmus schopný ho zužitkovať.

V prípravku LIPO-C-ASKOR je vitamín C vďaka lipozomálnej technológii obklopený vrstvou prírodných fosfolipidov (tukov), z ktorých sú utvorené aj naše bunkové steny. V priebehu trávenia táto fosfolipidová vrstva poskytuje vitamínu C ochranný kryt a okrem predĺženého vstrebávania umožňuje tiež ľahšie prenikanie vitamínu C do buniek. Vitamín C obsiahnutý v prípravku LIPO-C-ASKOR sa tak výborne zužitkuje a dokáže zaistiť vysokú hladinu vitamínu C v organizme po dlhšiu dobu. Vďaka tomuto účinnému vstrebávaniu je zároveň šetrný okay tráviacemu traktu.

Na trhu je vitamín C aj v tekutej forme – teda vo forme infúznej terapie.

 

 V akých potravinách sa nachádza

Vitamín C sa nachádza takmer výlučne v rastlinných potravinách, hlavne v každom ovocí a zelenine. Najbohatším zdrojom je paprika, papája, kivi, petržlenová vňať, pomarančová šupka, sušené paradajky v oleji, kel, brokolica.

 

Odporúčané denné dávky

Poznámka: fajčiari by mali zvýšiť dávku o 35 mg denne, pretože svoje bunky vystavujú oxidačnému poškodzovaniu nikotínom.

RELATED:  Vitamin D 800 Iu Drops

Tolerovaná horná hranica je 2000 mg denne pre dospelých, 1800 pre adolescentov.

Terapeutické využitie

 

Nežiadúce účinky

Nadmerné dávky vitamínu C telo vylúči močom. Veľmi vysoké dávky však môžu spôsobiť hnačku, nevoľnosť a kŕče a sú rizikové pre ľudí s nadmernou hladinou železa (hemochromatóza), pretože vitamín C zvyšuje absorbciu a oxidáciu železa (= nadmerná tvorba voľných radikálov).

Pacientom s poruchou obličiek môže nadbytok vitamínu C v krvi zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov.

 

Dobré vedieť

Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť skorbut (krvácanie ďasien, strata zubov, mäknutie kostí), zhoršené hojenie rán. Zabezpečiť si jeho dostatočný príjem stravou je veľmi jednoduché a veľmi chutné alebo si to môžeme doplniť výživovým doplnkom z lekárne.

Hoci niektoré živočíchy dokážu syntetizovať v tele vitamín C, my ľudia sme odkázaní na pokrytie jeho potreby z vonkajších zdrojov.

Vitamín C je silný antioxidant rozpustný vo vode. Chráni nenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny a iné antioxidanty pred oxidáciou.

Vitamín C je antioxidant potrebný na rast a regeneráciu tkanív, funkciu nadobličiek, posilnenie imunity a zdravé ďasná. Ako antioxidant, vitamín C chráni pred poškodzujúcimi účinkami znečistenia, chráni pred infekciami a redukuje poškodenie buniek v dôsledku pôsobenia voľných radikálov. Voľné radikály môžu ohroziť zdravie buniek.

Ako koenzým sa vitamín C zúčastňuje mnohých metabolických reakcií vrátane hojenia rán, metabolizovania liekov a metabolizmu dopamínu, cholesterolu a kyseliny listovej. Vďaka oxidačno-redukčným vlastnostiam udržiava vitamín C železo a meď v efektívnej redukovanej forme.

Vitamín C je základná živina, potrebná pri tvorbe kolagénu, chráni pred zrážaním krvi, a modrinami, podporuje zdravé vlasy a pokožku, posilňuje imunitný systém v strese a udržiava optimálny zdravotný stav.

Vitamín C posilňuje imunitný systém a zlepšuje jeho reakcie v strese, vďaka čomu organizmus ľahšie odoláva ochoreniam. Zvyšuje v krvi hladiny protilátok imunoglobulínu G – hlavná obrana organizmu voči infekciám.

RELATED:  Aleacion De Cobre Y Zinc Formula

Vitamín C tiež pôsobí podporným účinkom na nadobličky, (kľúčový orgán z pohľadu reakcie tela na stres), tým, že podporuje syntézu hormónov nadobličiek, ktoré môžu byť stresom z organizmu vyčerpané. Tieto hormóny, sú zapojené do procesov tvorby energie, regulácie imunitných reakcií, kontroly zápalových procesov, udržiavania hladiny glukózy a regulácie spánku.

Vitamín C sa často nazýva „stresový vitamín“, pretože sa vyplavuje pri strese. Vitamín C má nepochybne mnoho dôležitých funkcií i keď ľudia ako druh majú vysoké riziko, nedodania telu potrebnej dávky.

Naše telo nedokáže vytvárať vitamín C a ani ho dlhodobo ukladať do zásoby. Hoci existuje určitá malá zásoba vitamínu C v tele, konštantne prebieha premena tohto vitamínu a akýkoľvek nadbytok vitamínu prijatý do tela presahujúci potreby je vylúčený. Preto je nevyhnutný kontinuálny denný príjem vitamínu C. Hoci skorbut, ochorenie z nedostatku vitamínu C, sa vyskytuje zriedkavo, bežné sú podpriemerné hodnoty vitamínu C. Príznakmi sú krehké kapiláry (ľahko sa tvoria modriny), svalová slabosť, krvácavosť ďasien, zlé hojenie rán, anémia, boľavé a opuchnuté kĺby.

Najčastejšie sa nedostatok vyskytuje u starších ľudí, pri nadmernej konzumácii alkoholu , ťažko chorých alebo ľudí pod chronickým fyzickým alebo mentálnym stresom a ľudí s nesprávnou výživou.

 Mnohé farmaceutické spoločnosti majú vitamín C, ktorý sa získava z prírodných zdrojov a je farmaceutický testovaný na zaručenie účinnosti a klinickej čistoty, tak ako farmaceutická spoločnosť Jamieson.

Vitamín C sa nachádza v rôznych liekových formách – tabletách, tabletách s postupným uvoľňovaním, v šumivých tabletách, ako prášok, kapsule, či v tekutej forme, podávaný v infúzii.

Spoločnosť inPHARM, ktorej hlavnou náplňou je vývoj a distribúcia v oblasti liekov, zdravotníckych pomôcok a výživových doplnkov má na trhu vysoko kvalitný  prípravok, ktorý postupne uvádza na farmaceutický trh – LIPO-C-ASKOR.

RELATED:  Zinc Jewelry

 

 Aký je účinok infúznej terapie vitamínom C ? – “vitamin c ucinky”

Samotné nádorové ochorenie, ale aj jeho liečba spôsobujú nedostatok kyseliny askorbovej (vitamínu C) v organizme. Farmakologicky účinnú dávku vitamínu C pacientovi nevieme podať cez ústa pre obmedzené transportné možností v čreve. Preto je potrebné podávať ho prostredníctvom infúzie rovno do žily. Takto podaný  vitamín C sa  dostáva priamo do krvi a z nej do jednotlivých tkanív a orgánov.

Vitamín C má veľmi priaznivý duálny účinok. Na zdravé bunky pôsobí antioxidatívne – chráni ich pred účinkami voľných radikálov. Podporuje protinádorovú imunitu a na niektoré typy nádorových buniek pôsobí prooxidačne, blokuje množenie týchto buniek a vedie ich okay deštrukcii. Na nádorové bunky, ktoré majú iný metabolizmus, môže mať selektívne cytotoxický efekt.

Okrem protinádorového pôsobenia má ďalšie významné funkcie, ktoré pacientom napomáhajú pri liečbe a prevencii.

To znamená, že infúzne podávanie gramových dávok je dôležité pri všetkých ochoreniach, ktoré spotrebúvajú vitamín C. Ide najmä o recidivujúce infekcie, alergie, artritídu (zápal kĺbov), aterosklerózu (kôrnatenie tepien) a nádorové bujnenie.

Záver: Je september a to znamená, že začína obdobie sychravého počasia a s tým aj oslabený imunitný systém – častejšie prechladnutia, ochorenia dýchacích ciest. Vitamín C posilňuje imunitný systém a zlepšuje jeho reakcie v strese, vďaka čomu organizmus ľahšie odoláva ochoreniam. Zvyšuje v krvi hladiny protilátok imunoglobulínu G a to je hlavná obrana organizmu voči infekciám. Je len na nás ako sa budeme chrániť voči chorobám, ale určite vitamín C patrí medzi tých najlepších pomocníkov.

 

PharmDr. Slavomíra Kečler Sokolská, PhD., MPH.

Lekáreň sv. Tadeáša, Pezinok

05.09.2019

 

 

 

 

“vitamin c ucinky”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *