A legtöbb ember életében, aki valaha edzésre, és azon belül táplálék kiegészítő vásárlásra adta a fejét, előjön a nagy rejtély, a testépítés „miazéletértelme” kérdése, hogy BCAA vagy Glutamin?
Melyiket válasszuk, mik az előnyei/hátrányai, kell-e nekem mindkettő…stb. Most itt az alkalom, segítünk Neked, hogy megtaláld a választ a kérdéseidre.
BCAA
A Bcaa-k esszenciális, életfontosságú aminosavak. Legfontosabb feladata, hogy elősegítse a testünkben lévő szövetek, így az izmok és a szervek épülését. Fontos tudni, hogy az emberi izomzatban található aminosavak 35%-a.
Lényeges információ, hogy a BCAA 3 aminosavból áll össze. Ez a az l-leucin, az l-valin és az l-izoleucin. Azok számára, akik a kemény edzések mellé keresnek egy igazán hatásos kiegészítőt, fontos, hogy próbljanak olyan terméket választani, amelyben e három összetevő közül lényegesen hangsúlyosabb a leucin tartalom. A három küzül ugyanis ez az az aminosav, amely leginkább felelős a hatékony fehérje beépülés elősegítésében, illetve védi az izomzatot a lebontástól.
De miért is szeretjük annyira a BCAA-t? A fent említett elvitathatatlan tulajdonságai mellett az elágazó láncú aminosavak másik nagyon fontos tulajdnosága, hogy anti katabolikus hatással bírnak, azaz segítenek megőrizni a nehezen felszedett izomszövetet, például alacsony szénhidráttartalmú diéta mellett.
Glutamin
A glutamin elengedhetetlen építőköve az új izomzatnak. Azonban a glutamin nem esszenciális aminosav, azaz a szervezetünk maga is képes azt előállítani, például BCAA-ból…
Azonban a kérdés nem ennyire egyszerű és gondolnánk, hogy ezzel el is dőlt a nagy kérdés. De sajnos nem
Miből mennyit?
BCAA esetén egyszerűbb, kezdjük ezzel. BCAA aminosavat, mindig szedhetjük amikor fennáll az izmok lebontásának a veszélye. Ezek általában a következő időpontok:
Esetleg érdemes lehet lefekvés előtt is egy adagot az utolsó étkezés mellé beiktatni. Tehát ezekben az időpontokban, szépen elosztva a nap folyamán, 5-5g Bcaa nagy segítség lesz a szervezeted számára, hogy megőrizze a nehezen felépített izomtömeget.
Glutamin tekintetében ennyire nem egyszerű a megfelelő alkalmazási prioritás felállítása, hiszen számtalan teória, vizsgálat, kutatás, egymásnak ellentmondó tanulmány áll rendelkezésre, hogy mikor is érdemes alkalmazni ezt az aminosavat.
A mi véleményünk az, hogy mindenki próbálja magának úgy belőni a táplálkozásába, ahogy éppen kényelmes. Két időponttal nagyon nem tudunk mellélőni, ez az edzés utáni, illetve a lefekvés előtti. Testsúlytól függően min.5, de inkább 10g elegendő egy adaghoz.
És a végjáték. A nagy válasz „A kérdésre”. Melyiket válasszam? – “milyen bcaa t vegyek”
Természetesen a legideálisabb a szervezet számára, ha mindkettőt alkalmazzuk. Mindkét aminosav elengedhetetlen, ha valaki komolyan veszi a sportolást, és szeretné kihozni a maximumot az edzéseiből, a táplálkozásából és a fejlődéséből.
Azonban, ha mindenképp választás elé kényszerülsz, egyértelmű javaslatunk, hogy a BCAA a győztes.
A glutamin pozitív hatásai elvitathatatlanok, azonban lényegesen magasabb bevitelre van szükség, hiszen mint feljebb olvastad, a nagy része elhasználódik a gyomorban.
Ezzel szemben a BCAA minden más aminosavnál hatékonyabban segíti izmaid épülését, illetve védi meg azokat a lebontástól. Amennyiben csak a BCAA mellett döntesz, a legjobb megoldást a BCAA 4:1:1 jelentheti magasabb leucin tartalma miatt.