A B-vitaminokat sokszor csak B-komplexként szoktuk emlegetni. A különböző B-vitaminok hatásai között gyakran találunk átfedést, valamint sok esetben érdemes őket együtt szedni a jobb hasznosulás érdekében. Azonban jó szót ejteni a B-komplex néhány tagjáról, lássuk őket!
Thiamin (B1-vitamin)
Fő feladata a szénhidrát-anyagcserében résztvevő enzimek működésének segítése, emellett pedig támogatja az idegrendszer működését, ezenkívül hasznos a diabéteszes neuropátia és a kardiomiopátia kiegészítő kezelésében.
Legnagyobb mennyiségben a sertéshús tartalmazza, de bevihető gabonamagvakkal vagy olajos magvakkal is.
Adagolása: szívbetegségekben naponta 50-150mg, lehetőleg B-vitamin komplex formájában, neuropátiás tünetek esetén az adagolás ugyanez.
A thiamin savas közegben szívódik fel a legjobban, így érdemes étkezés közben bevenni.
Jó thiaminforrások: sovány sertéshús, teljes kiőrlésű gabonakészítmények, babfélék és olajos magvak.
Riboflavin (B2-vitamin)
A riboflavin fontos szerepet játszik számos anyagcserefolyamatban, a pajzsmirigy működésében, vassal együtt szedve növeli a vörösvérsejtek számát. Különböző sérülések és égési sebek gyógyulásakor a szervezetnek nagyobb mennyiségben van rá szüksége, továbbá hasznos lehet a szürkehályog megelőzésében vagy késleltetésében.
Nagyobb mennyiségben (200-400mg) csökkentheti a migrénes rohamok súlyosságát és gyakoriságát, kisebb vagy közepes dózisban (25-50mg) pedig a rosaceás bőrelváltozásokban bizonyult hatásosnak.
Szürkehályog megelőzése esetén a napi adag 25mg, kiegészítő kezelésben pedig 50-100mg.
Egy tipikus hiánytünet a folyamatosan vagy gyakran berepedt szájzug, ha pedig ezt szemszárazság, könnyezés és fokozott fényérzékenység kíséri, akkor mindenképpen gyanakodhatunk riboflavinhiányra.
Jó riboflavinforrás a tej, a sajtok, a joghurt, a marhahús, a máj, bármilyen hal, az avokádó és a tojás.
Pantoténsav (B5-vitamin)
A pantoténsav alkalmas az idegrendszer védelmére, segíti a szénhidrátok, zsírok és fehérjék jobb hasznosulását, illetve migrén, krónikus fáradtság és a dohányzásról való leszokásban lehet segítségünkre.
Bár komolyabb problémát nem okoz a túldozírozás, a napi adag jobb, ha nem haladja meg az 1000mg-ot.
Stresszoldóként naponta 100mg-ot javasolt bevinni belőle, érdemes B-komplex formájában, fáradékonyságra ugyanennyi a napi adag.
Ha a dohányzásról szeretnénk leszokni, akkor tanácsos először csökkenteni a naponta elszívott szálak mennyiségét (2-3 hétig) és utána elkezdeni szedni a pantoténsavat, naponta 2x500mg-ot. Ezzel a technikával könnyebb végleg elengedni a cigarettát.
A pantoténsav legfőbb forrása a hal, baromfi, a tojás (tojássárgája), a máj, az élesztő, a brokkoli, illetve a joghurt és a hüvelyesek.
Piridoxin (B6-vitamin)
A B6-vitamin az egyik legtöbb feladatot ellátó vitamin, részt vesz a vörösvérsejtek képzésében, az fehérjeszintézisben és ingerületátvivő anyagok – pl. a szerotonin – szintézisében, tovább segít felszabadítani az elraktározott energiát.
Különböző problémákat lehet vele kezelni, lehet pl. szív- és érrendszeri elváltozások esetén használni, hatékonyan enyhíti a depresszió tüneteit, az álmatlanságot, asztmás rohamokat, a premenstruációs szindróma tüneteit és alkalmas az alagút-szindróma kezelésére.
Az adagolást itt is az adott probléma határozza meg, premenstruális szindróma esetén a napi adag 50-100mg között mozog, de bármennyit is szedünk belőle, érdemes két részre elosztani, egy reggeli és egy esti adagra (az estit jobb közvetlenül lefekvés előtt bevenni).
Súlyos alagút-szindróma esetén naponta legalább kétszer, de most háromszor 50mg javasolt. Asztma esetén naponta kétszer 25-50mg tanácsos, de mindenképpen egyeztetni kell előtte a kezelőorvossal!
Bizonyos mennyiségű B6-vitamin bevitele várandósság esetén hasznos lehet azoknál a nőknél, akik reggeli hányingerrel vagy hányással küzdenek, de mindenképpen ajánlatos előbb az orvosukkal konzultálniuk erről. Az ajánlott napi maximális mennyiség biztonsággal szedhető, viszont nincs adat arra vonatkozóan, hogy nagyobb mennyiségű B6-vitamin hogyan befolyásolja a magzat fejlődését.
Vérszegénységben vassal együtt szedve kis mennyiségben is javítja a vörösvésejtek képződését.
A B6-vitamin felszívódása akkor a legjobb, ha nem veszünk be belőle 100mg-nál többet egy nap, illetve ez az az adag, amit hosszú távon is biztonságosan alkalmazható.
Ha mégsem tabletta formájában szeretnénk hozzájutni a piridoxinhoz, akkor az alábbi ételeket érdemes fogyasztani: halak, szárnyasok, csicseriborsó, avokádó, burgonya és banán.
Biotin (B7-vitamin) – “b vitamin komplex mire jó”
A biotinról manapság egyre többen tudják, hogy jó haj- és körömerősítő, azt azonban már kevesebben, hogy ugyanilyen hasznos lehet cukorbetegségben is.
Kifejezett biotinhiány viszonylag ritkán alakul ki, mivel a táplálékaink nagy része tartalmaz annyi biotint, ami fedezi a napi igényt, azonban ha gyengülnek a körmeink vagy töredeznek a hajszálaink, akkor megfontolandó a biotin fokozott bevitele.
Haj- és körömerősítésre a napi ajánlott mennyiség 1000mcg, cukorbetegségben, a sejtek inzulin iránti érzékenységét növelendő lehet nagyobb mennyiségben is szedni, erről azonban feltétlenül tájékozódjon kezelőorvosánál!
A biotin egyéként megtalálható a szójában, hüvelyesekben, a májban, a diófélékban, a rizsben és az árpában.