protein powder royalty free image 1015345458 1560268321

protein tozu

 

Protein Tozu

 

Protein Tozu

Sporun, dengeli ve sağlıklı yaşamda yeri tartışmasız oldukça önemli. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerilerine göre haftada 3 veya 5 gün, toplamda 150 dakika olacak şekilde orta düzeyde fiziksel aktivite gerçekleştirmek, kronik hastalık riskinin azaltılmasına ve vücut sağlığının korunmasına destek oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, nasıl bir aktivite seçeceğinizi ise tamamen dimension bırakıyor. İster sahil kenarında veya bir parkta tempolu bir yürüyüş yapın, ister spor salonunda ağırlıklarla çalışın veya evde kendi imkanlarınızla en sevdiğiniz aerobik videosuna eşlik edin. Fiziksel aktiviteyi kilo vermek veya almak ya da yalnızca sağlıklı kalarak zinde bir yaşam sürdürmek için yapıyor olabilirsiniz. Tüm bu amaçların spor gibi bir ortak noktası daha bulunuyor: Beslenme.

Sportif bir yaşamı dengeli ve yeterli beslenmeden ayrı düşünmek neredeyse imkansızdır. Vücut, gün içinde ve aktivite esnasında harcadığı enerjiyi günlük tükettiği karbonhidrat, yağ ve proteinlerden alır. Bu üç besin ögesinin dengeli tüketilmesi, yeterli miktarlarda alınması metabolizmanın çalışmasına ve spor performansının üst düzeyde sürdürülmesine katkıda bulunur.

Karbonhidratlar, vücudun temel enerji kaynağıdır ve yoğunlukla tahıllar, meyveler, süt ve süt ürünleri ile bezelye, havuç gibi bazı sebzelerde bulunur. Kaslarda glikojen olarak depolanarak anlık spor performansında etkili sonuçlar almaya destek sağlar. Yağlar ise, gramı başına 9 kilokalori enerji ile vücuttaki en yoğun ve etkin enerji kaynaklarıdır. Vücutta depolanarak uzun süreli açlık ve egzersiz koşullarında, vücudun enerjisinin sağlanmasına yardımcı olur. Bununla birlikte A, D, E, Okay vitaminlerinin emilmesinde de etki gösterir. Yağlar en çok; günlük tüketilen sıvı ve katı yağlar, süt ve et ürünleri, avokado, kuru yemişlerde bulunur. Protein ise spor dendiğinde akla ilk gelen besin ögesidir. Çünkü vücutta yapım ve onarımın yapı taşları olarak adlandırılır. Vücuda aynı zamanda bir enerji kaynağı olarak destek olabilen protein, amatör ve profesyonel spor yapan kişiler için öncelikli olarak kas yapımında aldığı rollerden dolayı ilgi çeker. Protein ihtiyacı, özellikle yoğun antrenman yapan sporcularda, büyüme ve gelişmenin devam ettiği çocuk ve ergenlik döneminde, hamilelik ve emzirme sürecinde ve yaşlılık döneminde artar.

Spor ve antrenmanların temel hedeflerinden biri de kas kütlesi ve kuvvetini arttırmak, spor esnasında yorulmayı önlemek ve vücudun enerji olarak protein yerine karbonhidrat ve yağları kullanmasını sağlamak olduğu için, tüm besin ögelerinden dengeli ve yeterli miktarda alınması gerekir. Spor öncesinde ve spor sonrasında yeterli miktarda alınan protein, kasların korunmasına ve spor sonrası yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur. Spor yapan bir kişi, vücuduna ihtiyacı olan besin ögelerini yeterince alamıyorsa bir sporcu gıdası takviyesine gerek duyabilir.

 

Protein Tozu Nedir, Nasıl Üretilir ve Ne İşe Yarar?

Sporcu gıdası dendiğinde akla ilk gelen, protein olabilir. Ancak vitamin mineral takviyeleri, spor öncesi enerji depolarını dolduracak karbonhidrat açısından yoğun besin destekleri, kemik ve eklemlerin korunmasına destek olan içerikler, yağ yakımını hızlandıran karışımların tamamını kapsar. Özellikle spordan sonra protein tozu kullanmak ise, vücutta kas yapımını desteklediği için hem amatör hem de profesyonel kullanım için tercih edilir. Sporcu piyasasında kilo aldırıcı protein tozu olarak da bilinen ürünler, kilo almayı hedefleyen kişiler için vücutta yalnızca yağ olarak değil, ayrıca kas olarak da ağırlık artışına destek sağlamak için kullanılabilir.

RELATED:  is protein isolate good

Sporcu gıdaları ve protein karışımı içeren ürünler T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Sporcu Gıdaları Tebliği’ne uygun olarak üretilir ve Bakanlık tarafından kayıt ve onay alınarak ülkemizde satışa sunulur. Saf protein tozu üretim aşamalarında birkaç farklı protein kaynağı kullanılabilir. Bunlardan en sık kullanılanı, kaynağı süt olan Whey ve Kazein proteinleridir. Bunun dışında yumurta ve et protein tozu da mevcuttur. Soya, protein tozu için bitkisel kaynaklı bir ana madde olup vegan protein tozu arayanlar için tercih edilebilecek bir alternatiftir.

Protein, amino asitlerden meydana gelir. Dünyada toplam 20 çeşit amino asit bulunur. Bu amino asitlerin 12 tanesini vücut kendi kendine üretebiliyorken kalan 8 tanesinin ise dışarıdan besinlerle alınması gerekir. Bu amino asitlere “esansiyel amino asitler” denir. Bir besindeki veya besin takviyesindeki protein kalitesi kriterlerinden biri, içerdiği esansiyel amino asit miktarıdır. Whey protein ürünleri üretim aşamasında, öncelikle sütün belirli enzimler eklenerek ayrıştırılmasıyla başlar. Ardından lor (süt kesiği) kısmı ayrıştırılır ve peynir yapımı için ayrı bir üretim sürecine girer. Kalan sıvı bölüm ise (peynir altı suyu) whey proteini içeren kısımdır. Bu bölüm pastörizasyon işleminden geçirilerek, son olarak yüksek teknolojili fırınlarda kurutularak toz haline getirilir. Protein tozunun bir besin takviyesi olduğunu ve günlük yeterli ve dengeli beslenme düzeninize ilave olarak katkı sağladığını unutmayın. Günlük protein kaynaklarından (et, süt, yumurta, kuru baklagiller gibi) da belirli oranda protein ve diğer besin ögeleri alarak, bunlara destek olarak da sporcu ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Gün içinde önerilen dozun üzerinde, aşırı miktarda besin takviyesi tüketmenin sağlık için oldukça riskli olduğunu unutmayın. Doktorunuzun, diyetisyeninizin ve spor antrenörünüzün sizin için belirlediği miktarda protein tüketmeniz çok önemlidir. Protein tozlarını su ile karıştırarak tüketmenizde fayda vardır. Besleyiciliği ve protein oranını arttırmak amacıyla süt ile karıştırarak da tüketebilirsiniz, ancak süt ile karıştırdığınız takviyenin kana daha geç karışacağını ve etkisini daha uzun sürede göstereceğini dikkate almalısınız.

 

Protein Tozu Çeşitleri

Farklı aromalarla üretilebilen ürünler, protein tozu seti olarak da satın alınabiliyor. Pastörize ve toz halinde bulunan, raf ömrü oldukça uzun olan protein tozu fiyatları da kutu gramajlarına ve üretildiği protein kaynağına göre değişebilir. Vücut geliştirme protein tozu arayanlar, genellikle uzun vadede ve yoğun antrenmanlarla spor yapan ve çoğunlukla protein gereksinimi oldukça yüksek kişiler olduğu için 5 kg protein tozu tercih edebilir. Diyet, ağırlık kaybı veya kilo alma amacıyla haftada 1-2 gün spor yapan ve vücudunda protein ihtiyacı nispeten az olan kişiler de çoğunlukla 1 kg protein tozu ile beslenme düzenlerini destekleyebilir. Üretimlere ve ambalajlara göre protein tozu markaları değişmekle birlikte, genellikle içerdiği aroma çeşitleri ve üretim yöntemleri yaklaşık olarak aynıdır.

Konsantre proteinler; ısı, enzim veya asit kullanımıyla besinlerden üretilir ve yaklaşık ortalama %70 oranında protein içerir, kalan %30’luk kısım ise karbonhidrat ve yağlardan oluşur. Hidrolize protein, yoğun ısı ve asit kullanılarak amino asitlerin bağlarının zayıflayıp kırılması sonucu elde edilir, bu sebeple insanda da hızlıca sindirilerek verimlilik yaratır. İzole proteinde ise, konsantre proteinden daha fazla filtreleme aşamasından geçerek daha fazla karbonhidrat ve yağın ayıklanması sağlanır. Bu da protein oranının yaklaşık %90’lara çıkmasını sağlar. Protein tozu türleri dışında lezzet, koku ve tüketim kolaylığı açısında çeşitli aromalar ilave edilen karışımlar da bulunmaktadır.

Bunlardan ilki çikolatalı protein tozu, genellikle sıklıkla tercih edilen ve içeriğindeki kakao tozu ve çikolata aroma vericisi sayesinde spor öncesi veya sonrası protein ihtiyacınızı lezzetli bir şekilde karşılamak için bir alternatiftir. Vanilyalı protein tozu ise, tükettiği karışımın daha hafif aromalı olmasını isteyenler ve sade bir tat arayanlar için vanilya aromasıyla lezzetlendirilir. Aromalı olarak muz ve çilekli protein tozu da sıklıkla tercih edilen ve ara öğünü keyifli hale getiren diğer alternatiflerdendir. Proteini tatlı olarak tüketmek istemeyen, yoğurt gibi yiyeceklerine ilave etmek isteyen kullanıcılar için üretilen aromasız protein tozu ise, nötr bir tada sahip olup tatlı ve tuzlu yiyeceklere uyum sağlayabilir. Son zamanlarda en çok duyulan 3 matrix protein tozu, yüksek standartlı whey protein konsantresi, whey protein izolatı ve peptid formdaki whey protein hidrolizatı içeriklerinin bir araya getirilerek karıştırılması ile üretilir.

RELATED:  is ascent protein good

Kendiniz için protein tozu seçerken, içeriğindeki ham maddeye karşı bir alerji veya intoleransınız olup olmadığını saptamanız gerekmektedir. Eğer hayvansal protein, laktoz veya kakao aromasına karşı hassasiyetiniz varsa tercihinizi diğer ürünlerden yana kullanabilirsiniz. Ürünleri kullanırken gaz, şişkinlik, sindirim problemleri yaşıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hangi çeşit olursa olsun, spor yapıyorsanız veya sağlıklı yaşam için hayatınızı sürdürüyorsanız, gün boyunca bol sıvı almanız ve protein ürünlerini bol sıvı ile birlikte tüketmeniz sağlığınız için temel ilkelerden biridir.

 

Protein Tozu Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? – “protein tozu”

Son yıllarda artan ilgi sayesinde sporcu takviyesi ürünleri daha çok ilgi çekmeye ve ürünler günlük hayatta sıklıkla kullanılmaya başlandı. Bunda, sporun ve beslenmenin sağlıklı, zinde bir yaşama olan olumlu etkisinin fark edilmesi de oldukça önemli bir faktör olarak rol oynuyor. Takviyelere talep yükseldikçe dijital platformlarda protein tozu devil yerler de artmaya başladı. Spor veya ağırlık kontrolü amacıyla tüketilen bu desteklerin sağlıklı etki gösterebilmesi ve vücudunuza en etkili desteği sağlayabilmesi için, işte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar…

Protein tozunu hangi markadan ve nereden aldığınız oldukça önemlidir. Satışı yapılan ürünleri, güvenilir koşullarda muhafaza edildiğinden emin olduğunuz güvenilir platformdan almanız gerekir. Ürünün uygun ve insan sağlığına herhangi bir zararı olmayacak koşullarda ve orijinal ambalajıyla dimension ulaştırıldığına emin olmalısınız. Ürünleri satın almadan önce Trendyol üzerinde önceden yazılan değerlendirmeleri inceleyebilirsiniz.

Saf protein tozu formunun bozulmadığından emin olmalısınız. Bu ürünler, uygun sıcaklık ve nem koşullarında muhafaza edilmelidir. Ürünü satın aldığınızda formunun bozulmuş olması, nemlilik veya ıslaklık görülmesi, ambalajının delinmesi veya yırtılması gibi durumları özenle kontrol etmelisiniz.

Ürünün besin değerleri, sizi hedeflerinize ulaştıracak en önemli konudur. Protein takviyesi dendiğinde, içeriğindeki amino asit dengesinin sağlanmış olması ve yağ oranının düşük olması önemlidir. Karbonhidrat, protein tozu için önemli bir içerik olmakla birlikte, fazla miktarda karbonhidrat içermesi de spor performansını veya kilo verme hedefinizi olumsuz etkileyebilir.

Protein kalitesi ve değeri, sizin para verdiğiniz ürüne karşı güveninizi ve memnuniyetinizi de arttırır. Ürünün Dallı Zincirli Amino Asitler (BCAA) ve Esansiyel Amino Asitler (EAA) oranı denilen amino asit profili başta olmak üzere, sindirilme rahatlığı, sıvı ile kolayca karışarak tüketim ve taşıma kolaylığı sağlaması da önemli hususlardır.

Organik protein tozu seçeneklerinin de bulunduğu ürün çeşitlerinin katkı maddesi oranının olabildiğince düşük olması, sizin sindirim sisteminize ve tat algınıza da uyumluluğu önemlidir. Eğer laktoza karşı bir hassasiyetiniz varsa veya yumurta proteinlerine yönelik bir alerjiniz söz konusuysa, bu ürünler yerine bitkisel protein kaynaklı ürünleri tercih etmek sağlığınız açısından da önemlidir.

Son olarak, protein tozlarını kampanyalı veya özel fırsatlarla alabilirsiniz. Ancak ürün fiyatının gerçekten piyasanın çok altında, fazlasıyla düşük olduğunu gördüyseniz, ürünün son kullanma tarihinin yaklaşmış olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

RELATED:  protein shakes zum abnehmen

 

Satın Aldığınız Ürünleri Nasıl Saklamalısınız?

Satın aldığınız ürünlerin vücudunuza olumlu etki göstermesi ve sonuç alabilmek için doğal protein tozu formunun bozulmaması önemlidir. İlk olarak, satın aldığınız ürün tek kullanımlık protein tozu halinde bulunuyor olabilir, bu durumda her kullanımdan önce açarak güvenle tüketebilirsiniz. Eğer aldığınız protein tozu paketli veya kendi kutusu ile dimension ulaştırılıyorsa bu tozu, mümkün olduğunca kendi kutusundan ayrı bir kutuya koymamaya, satın aldığınız haliyle muhafaza etmeye özen gösterin.

Protein tozu önce pastörize edilip ardından toz formuna getirildiği için, uygun koşullarda oldukça steril halde saklanabilir ve kalitesi bozulmadan uzun süre boyunca tüketilebilir. Ancak uygun koşullarda saklanmadığında tat, doku, koku, renk, protein kalitesi kaybı yaşanması olasıdır. Bu da ürünün kullanılamamasına ve harcadığınız paranın ziyan olmasına neden olur.

İlk olarak, ürün ambalajının mutlaka kuru ve serin bir ortamda saklandığına emin olun. Health protein tozu kullanımı için oldukça uygun bir spordur, ancak birçok kişi health bitiminde bu ürünleri kullandığı için daha çok duşların yanındaki soyunma odalarında veya bu bölümdeki dolaplarda ürünleri muhafaza eder. Bu da duş çevrelerinde, ürünün ambalajı açılıp kapandığında yoğun neme maruz kalmasına ve formunu kaybetmesine yol açar. Evde ise ürünü mutfakta saklamamaya özen gösterin. Mutfakta pişen yemekler veya demlenen çay, mutfak ortamında sıcaklığın artması ve nemin yoğunlaşmasında rol oynar. Mutfakta kuru bir yerde muhafaza edebiliyorsanız, bu noktanın ocak, fırın gibi ısı kaynaklarından da uzak olmasına dikkat edin. Ürün ambalajınızı, camlı, kapalı balkon gibi, kışın serin olan ama yazın güneşe maruz kalarak oldukça ısınabilen bölgelerde bırakmayın.

Protein tozu ambalajınızın ilk kullanımından itibaren, ürün için son kullanma tarihi geri sayımı başlar. Bu sebeple ürünü ihtiyacınıza uygun miktarlarda almaya, uzun süre kullanmak için çok büyük miktarlarda almamaya özen gösterin. Ürünün kapağını her kullanımda mümkün olduğunca kısa sürede sıkıca kapatın. Buzdolabı nemli bir ortamdır, ancak kapağını hava almayacak şekilde sıktığınıza emin olduğunuz takdirde, nemli gıdalarla bir arada olmayacak şekilde buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Ürününüzü spor sonrasında hemen tüketmek için yanınızda taşıyacaksanız, hava geçirmeyen bir saklama kabına, kuru bir kaşıkla 1 ölçek koyabilir, spor sonrasında da hızlıca temiz bir içme suyu ile çalkalayarak karışımınızı hazır hale getirebilirsiniz. Ölçeği ambalaja daldırırken ıslak veya üstünde su damlacıkları olmamasına dikkat edin. Bu, tüm ambalajın nemlenmesine ve formunu kaybetmesine yol açabilir.

 

İndirimli Protein Tozu Seçenekleri Trendyol’da

Yıllardır sporla, hatta vücut geliştirmeyle uğraşıyor veya spora yeni başlamış, önümüzdeki haftadan itibaren kilo verme amacıyla kendinize hedefler belirlemiş olabilirsiniz. Bu yolculuğunuzda kaslarınızın çalışması ve vücudunuza ihtiyacı olan desteği sağlaması için de kendinize destek arıyor olmanız çok regular. Piyasada birçok yerde satılan ve nereden alabileceğinize emin olmadığınız protein takviyelerini, güvenilir ve sürekli ulaşabileceğiniz, satın aldığınız ürünleri kolaylıkla evinize gönderebilecek bir platform arıyor olabilirsiniz.

Protein tozu fiyatları ve çeşitleriyle tercih edebileceğiniz Türkiye’nin on-line alışveriş sitesi Trendyol’da, ihtiyacınıza uygun boyutlarda ve özellikte birçok ürüne avantajlı fiyatlarla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca ürün değerlendirmelerini inceleyebilir, farklı ürünler arasında fiyat ve gramaj karşılaştırmaları yapabilir, yorum yapan kullanıcılardan kullanım koşulları ve memnuniyetlerini okuyarak da hangi ürünün sizin için daha etkili olacağına karar verebilirsiniz. Uygun fiyatlı protein tozu kampanya paketleri ile hızlı ve güvenli bir alışveriş gerçekleştirebilir, sporcu takviyeleri ve ürünlerini yakından takip ederek protein tozu indirim fırsatlarından kolaylıkla haberdar olabilirsiniz.

“protein tozu”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *