protein powder royalty free image 1015345458 1560268321

protein zehirlenmesi

 

Tanım

Protein, yağ ve karbonhidrat ile birlikte üç makro besleyiciden biridir. Bunlar vücudun en iyi şekilde çalışması için gereklidir. Bununla birlikte, çok fazla protein – özellikle yağ veya karbonhidrat olmadan – zararlı olabilir. Bu, birçok yüksek proteinli diyetin prevalansını göz önünde bulundurmanın farkında olan bir şeydir.

Protein zehirlenmesi, vücudun uzun süre yeterli yağ ve karbonhidrat içermeyen çok fazla protein almasıdır. Bunun diğer isimleri “tavşan açlığı” veya “mal de caribou” dur. Bu terimler, diğer besinleri tüketmeden sadece tavşan gibi çok yağsız proteinleri tüketmeyi anlatmak için geldi. Bu nedenle, proteinden yeterli kalori almanıza rağmen, vücudunuz yağ ve karbonhidrat gibi diğer besin maddelerinin eksikliğinden yetersiz beslenir.

Karaciğer ve böbrekler proteinlerin metabolizmasında önemli rol oynar. Aşırı miktarda tüketildiğinde, vücudu kandaki yüksek amonyak, üre ve amino asit seviyeleri için riske sokabilir. Çok nadir olmakla birlikte, bu artan seviyeler nedeniyle protein zehirlenmesi ölümcül olabilir.

RELATED:  protein powder ratings

 

Nedir
Semptomlar?

Protein zehirlenmesi belirtileri şunları içerir:

 

Ona ne sebep oluyor?

Düzgün çalışması için vücudunuzun aşağıdakilere ihtiyacı vardır:

Bunlardan herhangi biri çok az veya çok fazlaysa, işleyiş azalacaktır. Bir makro besin maddesinden yeterli kalori alsanız bile, optimum sağlık için dengenin sağlanması önemlidir.

Aşırı protein, Yüzde 35 toplam kalori miktarı veya 2.000 kalorilik bir diyet için 175 gramdan fazla protein. Kabul edilebilir makrobesin dağılım aralığı (AMDR), vücudun besin ihtiyaçlarını karşılarken kronik hastalık riskini azaltma ile ilişkili aralık olarak tanımlanır. Mevcut AMDR ilaç Enstitüsü aşağıdakileri önerir:

ADMR dışındaki aşırı makrobesin tüketimi, kronik hastalık riskinin artmasına ve temel besinlerin yetersiz alımına yol açabilir.

AMDR’de karbonhidrat ve yağ makrobesinleri için istisnalar vardır, ancak protein için istisnalar yoktur. Diyet istisnaları arasında, yağın diyetin çoğunu oluşturduğu ketojenik diyet veya karbonhidratların diyetin yüzde 65’inden fazlasını oluşturabileceği bitki bazlı diyetler bulunur. Bu diyetlerin her ikisi de sağlık yararına neden olabilir.

AMDR’yi veya kalorilerin yüzde 35’ini aşan protein alımı aynı faydaları göstermez ve protein zehirlenmesine yol açabilir.

RELATED:  salting out proteins

 

Önerilen günlük ödenek

Protein için önerilen günlük ödenek (RDA), vücut ağırlığının kilogramı başına 0.8 gramdır (pound başına 0.36 gram). Bu, vücudun temel ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli miktardır.

Bununla birlikte, protein ihtiyaçları için öneriler aşağıdakilere bağlı olarak değişecektir:

Protein ihtiyaçları genellikle vücut ağırlığının kilogramı başına 1.2 ila 2.0 gram arasında değişir.

 

Nasıl tedavi edilir? – “protein zehirlenmesi”

Protein zehirlenmesinin tedavisi oldukça basittir. Sadece daha fazla yağ ve karbonhidrat tüketmeyi ve protein alımını azaltmayı içerir. Yukarıda tartışıldığı gibi makrobesinlerin sağlıklı bir dengesinin bulunması tavsiye edilir.

Protein alımını kilogram vücut ağırlığı başına 2.0 gramdan fazla azaltmak – diyette orta derecede sağlıklı yağlar ve karbonhidratlar da dahil olmak üzere – protein zehirlenmesini tedavi edebilir, lif alımını artırabilir ve genel refahı artırabilir. Denge anahtardır.

 

Yüksek proteinli diyetlere ne dersiniz?

Atkins, keto ve paleo dahil olmak üzere çoğu yüksek proteinli diyet, daha yüksek yağ alımını ve bazı karbonhidrat alımını teşvik eder, bu nedenle protein zehirlenmesi olası değildir.

RELATED:  protein rice

Yağların ve karbonhidratların tamamen ortadan kaldırılması önerilmez. Sizin ve yaşam tarzınız için uygun bir diyet bulmak ve doldurulması gereken hiçbir besin boşluğu olmamasını sağlamak önemlidir.

 

Protein zehirlenmesi
protein toksisitesine karşı

Böbrek fonksiyonu yetersiz olduğunda ve vücut proteini metabolize edemediğinde, bir toksisite meydana gelebilir. Bu protein zehirlenmesinden farklıdır.

Protein zehirlenmesi, karbonhidratsız aşırı protein alımından ve besinleri dengeleyen yağdan kaynaklanır. Protein toksisitesi, yetersiz çalışan böbrekler nedeniyle protein metabolik atıklarının birikmesidir.

Protein toksisitesi, vücut hastalıklarından daha fazla protein tüketen böbrek hastalığı olan kişilerde yaygındır.

“protein zehirlenmesi”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *