protein powder royalty free image 1015345458 1560268321

proteinuria v tehotenstve

Telo ženy prechádza v tehotenstve viacerými zmenami. Mnohé veci sa menia a niektorým treba venovať zvýšenú pozornosť. Sem patrí i výskyt bielkoviny v moči. 

Tento stav sa odborne nazýva proteinúria. V malom množstve väčšinou nepredstavuje žiaden vážny problém. Tak je to i počas tehotenstva. Ak však hodnoty prekročia hranicu 300 mg, môže byť proteinúria príznakom vážnych ťažkostí, či komplikácií v tehotenstve.

Funkcia filtrácie krvi je zabezpečená obličkami. Tie močom vylučujú z krvi všetky, pre telo nepotrebné a škodlivé látky. Pri poruche tejto funkcie, sa spolu s toxínmi a inými škodlivými látkami môžu dostať do moču i látky, ktoré sú pre telo potrebné. Tak môžu močom opúšťať telo i životne dôležité bielkoviny.

 

Čo môže signalizovať proteinúria počas tehotenstva?

Ako sme spomínali, malé množstvo bielkovín v moči počas tehotenstva nemusí znamenať problém. Zbystrieť treba, ak je výskyt dlhodobejší, alebo ak hodnota prekročí hodnotu 300mg. Rozlíšiť môžeme chronickú a akútnu proteinúriu.

Chronická proteinúria

Chronická – teda dlhodobejšia proteinúria sa vyskytuje už pred 20 týždňom tehotenstva. Zvyčajne sa prejaví v dôsledku už existujúceho ochorenia obličiek. Riešením je včasná diagnostika, odhalenie príčiny vzniku proteinúrie a liečba ochorenia, ktorá ju vyvolala.

RELATED:  protein bars publix

Akútna proteinúria

Vzniká v súvislosti s tehotenstvom. Najzávažnejšou vyvolávajúcou príčinou je ochorenie zvané preeklampsia. Z hľadiska závažnosti tohoto ochorenia, je treba túto možnosť vylúčiť ako prvú.

Vznik preeklampsie nebol doteraz úplne objasnený. Ide v podstate o ochorenie placenty, kedy nie je plod z ciev matky vyživovaný dostatočne. Reakciou organizmu je zvýšenie krvného tlaku za účelom väčšieho prísunu krvi so živinami i kyslíkom pre plod.

Látky, ktoré spôsobujú zvýšený tlak, majú však na svedomí i poškodenie ciev a niektorých orgánov. Typickým prejavmi preeklampsie sú opuchy, vysoký krvný tlak a výskyt bielkovín v moči.

Medzi príznaky preeklampsie patrí:

Bielkoviny v moči sa vyskytujú i pri ochoreniach zvaných eklampsia a HELLP syndróm. Eklampsia je vyvrcholenie preeklampsie. Pri nej sa vyskytujú záchvaty kŕčov a to pred, počas alebo po pôrode. Stav si vyžaduje okamžité riešenie.

HELLP syndróm je závažná forma preeklampsie, kedy vzniká i rozpad červených krviniek, sú zvýšené pečeňové enzýmy a znížený počet krvných doštičiek.

Ďalšie príčiny výskytu bielkovín v moči počas tehotenstva

V tehotenstve sa telo ženy prispôsobuje mnohým zmenám. Ok vylučovaniu bielkovín močom, môže prispievať napríklad i iné držanie tela a zakrivenie bedrovej chrbtice dopredu. Taktiež tlak maternice na obličky a močový mechúr. V neposlednom rade je to i zvýšené nároky na funkcie močového systému.

Za častou príčinou proteinúrie môže stáť i infekcia močových ciest. Prejaviť sa môže častým nutkaním na močenie, vymočenie malého množstva moču a rezanie či pálenie pri močení. Pridružiť sa môže i zvýšená teplota, bolesť v podbrušku, nevoľnosť a vracanie.

RELATED:  protein intolerance in adults

Aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekcie do organizmu a komplikáciám, ktoré zápal môže spôsobiť, je potrebné aby vám lekár predpísal antibiotiká. Tie však musia byť vhodné a neškodné počas tehotenstva.

Ďalšími príčinami proteinúrie môže byť:

Možno vás tiež zaujme článok: Chrípka v tehotenstve

 

Máte podozrenie na výskyt bielkovín v moči?

Počas tehotenstva sa vám moč pravidelne kontroluje na vašej gynekologickej ambulancií. Je to súčasť starostlivosti o tehotné ženy. Pokiaľ však máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte kontaktovať svojho gynekológa.

Možné príznaky proteinúrie:

V ambulancii sa vykonáva kontrola prostredníctvom špeciálnej papierovej tyčinky, ktorá sa namočí do vzorky moču. Indikátory na tyčinke zmenou farby preukážu, nielen možnú prítomnosť bielkovín, ale napríklad i cukru. 

Pre zabránenie skreslených výsledkov je potrebné použiť na odber moču sterilnú nádobku. Ideálna je vzorka prvého ranného moču a zachytenie takzvaného stredného prúdu. To znamená zachytiť moč asi až po troch sekundách močenia.

Presnejším testom je rozbor takzvaného 24 hodinového moču. Ten sa zbiera 24 hodín do určenej zbernej nádoby. Následne sa vyšetrí jeho vzorka.

V tabuľke uvádzame niektoré príčiny, ktoré menia farbu moču

RELATED:  fast protein liquid chromatography pdf

 

Ako sa postupuje pri zistení proteinúrie počas tehotenstva

V súvislosti s hodnotou bielkoviny v moči, lekár nariadi ďalšie odbery a potrebné vyšetrenia. Podľa stavu je dokonca možná hospitalizácia za účelom sledovania stavu.

Nutné je zistiť príčinu proteinúrie. Na jej základe sa stanový príslušná liečba alebo riešenie stavu. Ako sme spomínali, môže ísť o cukrovku, zápal obličiek, ale aj o závažný stav akým je preeklampsia. 

Vhodná strava pri výskyte bielkovín v moči

Čo sa stravy týka, je vhodné obmedziť príjem soli, cukru a alkoholu. Vyhýbať sa treba i pikantným a korenistým jedlám. Potrebný je i dostatočný pitný režim.

Odporúčané potraviny pri výskyte proteinúrie:

Snažte sa vyhnúť, alebo obmedziť príjem týchto potravín:

 

Prevencia a riziká v tehotenstve

V rámci prevencie je vhodné pravidelne kontrolovať krvný tlak. Na zlepšenie prekrvenia a podporu správnej funkcie obličiek existujú v tehotenstve i špeciálne cvičenia.

So stúpajúcim vekom rodičiek, stúpa i riziko vzniku obličkových ochorení, preeklampsie i iných porúch. Môže ísť o zhoršenie už existujúceho ochorenia, ale aj o novovzniknuté poruchy.

Prístup ok takýmto pacientkam si vyžaduje starostlivosť nielen gynekológie a nefrológie. Stav často presahuje rámec týchto oblastí a je potrebná i súčinnosť z kardiovaskulárnej, či inej oblasti.

 

Ďalšie zaujímavé zdroje: – “proteinuria v tehotenstve”

Naposledy aktualizované 20.05.2020

 

Autor článku

 

Prihlásiť na odber noviniek

Zatiaľ neboli pridané žiadne skúsenosti. Podeľte sa s ostatnými o svoje skúsenosti.

“proteinuria v tehotenstve”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *