11338775 9584828040720049

Szinkron Motorok

A szinkrongépek motoros üzemben a felvett villamos energiát mechanikai energiává alakítják, generátoros üzemben pedig a felvett mechanikai Fő alkalmazási területük villamos energia termelése erőművi generátorként, de egyre gyakrabban találkozhatunk szinkronmotorokkal szervo- és járműhajtásokban is. Forgórészét egyenárammal táplált tekercseléssel, vagy állandómágnesekkel gerjesztik, állórészén többfázisú váltakozó áramú tekercselés található.

Tartalomjegyzék

Szinkrongépek csoportosítása[szerkesztés]

A BLDC és ECDC motorok működésüket és általában felépítésüket tekintve négyszögmezős szinkronmotorok, a hozzájuk tartozó vezérlő elektronikával kiegészülve – „felhasználói” szempontból – tekinthetők egyenáramú motornak. A négyszögmezős, állandómágneses szinkronmotorokat nevezik kefe nélküli egyenáramú (BLDC) motornak és elektronikus kommutációjú egyenáramú (ECDC) motornak is. A négyszögmezős szinkronmotorok vezérlése sokkal egyszerűbb, mint a szinuszmezős szinkronmotoroké, ezért sokkal több alkalmazásban (szervomotorok, villamos járművek hajtásai) találkozhatunk velük.

Működési elv[szerkesztés]

A nagy méretű szinkronmotorok önmaguktól a nagy tömegű forgórész miatt nem indulnak el; nulla fordulatszámon a nyomatéka nulla. Ahol szükséges a határozott forgásirány,ott a motor pólusait aszimmetrikusra kiképezve határozzák meg az indítás tényleges irányát. Másrészt, az (elméleti) egy póluspár-számú egyfázisú szinkronmotor bármely forgásirányba elindulhat.

RELATED:  Vitamin B6 20 Mg Jenapharm

Megjegyzések[szerkesztés]

Jegyzetek[szerkesztés]

Lásd még[szerkesztés]

Synchronous motor angolul

Források[szerkesztés]

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *